Projektová databáze Tandemu

Příklady dobré praxe česko-německých výměn dětí a mládež
Tandem Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže
česky deutsch

Mosty partnerství Ostrava-Cadenberge

Partnerské organizace:
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Ostrava, p. o. Berufsbildende Schulen Cadenberge
Berufsbildende Schulen Cadenberge Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Ostrava, p. o.

Cílová skupina: Na české straně: žáci, kteří se chtějí zdokonalit v německém jazyce (např. chtějí maturovat) a vyzkoušet si výměnný pobyt v SRN. Na německé straně: žáci, kteří chtějí poznat náš region a vyzkoušet si výměnný pobyt v zahraničí.
Počet účastníků: 28 (24 žáků a 4 pedagogové)
Téma: politika, interkulturní komunikace, životní prostředí

Verze pro tisk

Verze projektu pro tisk

Fotky z projektu

Přiložené dokumenty

Popis a cíl projektu

Je to projekt výměnných pobytů, který se snaží přispět k odbourání bariér mezi našimi zeměmi, tím že žáci poznají zemi, kulturu a tradice svého partnera a prožijí s ním každodenní radosti a starosti. A protože v letošním roce proběhl náš projekt již po páté, snažíme se vymyslet na každý ročník nějaké zajímavé téma, aby to bavilo nejen žáky, ale i nás pedagogy. (Např. ochrana životního prostředí nebo politický systém v partnerské zemi-regionu)

Vývoj projektu, časový rámec

Projekt je koncipován na jeden rok, ve kterém musí proběhnout (náročná) příprava obsahu a programu projektu, pak samotné výměnné pobyty (v ČR a SRN) a následuje (také náročné) zhodnocení a uzavření projektu.

Překonání jazykové bariéry

Jazyková bariéra je mnohdy velká a stresující, ale velmi nám pomohly jazykové animace, (které jsem se naučili na seminářích Tandemu) a společné úkoly, které nutí mluvit nejen Čechy německy, ale i Němce česky.

Obtíže projektu a jejich překonání

Největší obtíží je vždy zajištění finančních prostředků. V tomto nám také docela pomohl seminář Tandemu Fundraising, který nám dal praktické tipy, na koho se obracet a jak se prezentovat, abychom náš projekt udělali ještě zajímavějším.

Dokumentace a výstupy projektu

Dokumenatce a výstupy projektů jsou k nahlédnutí na webových stránkách naší školy (www.zdrav-ova.cz), kde jsou v odkazu Akce a projekty např. powerpointové prezentace nebo fotogalerie z našich akcí.

Přihlášení do databázeZapomenuté heslo